Obsługa firm działających w Niemczech

Otwieranie działalności gospodarczej przez Polaków na terenie Niemiec (tzw. Gewerbe) było kiedyś bardziej popularne niż obecnie. Zwłaszcza jeśli chodzi o firmy jednoosobowe. Decydującym czynnikiem okazywał się wówczas brak obowiązkowego ubezpieczenia społecznego w Niemczech. Dziś, wskutek całkowitego otwarcia się niemieckiego rynku usług dla firm z Polski, a także z uwagi na ułatwienia po stronie polskiej (niski ZUS dla początkujących przedsiębiorców) częściej mamy do czynienia z podmiotami, które świadczą usługi na terenie Niemiec na podstawie działalności zarejestrowanej w Polsce. Taki sposób działania jest zgodny z prawem i często okazuje się tańszy, ale cały czas trzeba mieć na uwadze że o tym, w którym kraju należy opodatkować dochody z działalności gospodarczej nie decyduje tylko adres firmy, ale więcej przesłanek, które są wymienione w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

TAXREFUND Sp. z o.o.  jest jedną z nielicznych firm, w których można za przystępną cenę uzyskać w języku polskim kompetentną pomoc dotyczącą  zagadnień podatkowych towarzyszących świadczenia usług na terenie Niemiec.

Twoja sytuacja

Mogą cię dotyczyć następujące
obowiązki lub formalności

Masz firmę w Polsce, wykonujesz usługi

na terenie Niemiec

Rejestracja podatkowa w Niemczech, wystąpienie o niemiecki numer podatkowy

Zwolnienie z podatku od usług budowlanych

Płacenie podatku VAT w Niemczech

Płacenie podatku od wynagrodzeń pracowników w Niemczech

Pobieranie podatku od usług budowalnych świadczonych przez podwykonawców

Roczna deklaracja VAT w Niemczech

Roczna deklaracja podatku dochodowego w Niemczech

Zmiana rezydencji podatkowej

Rejestracja oddziału w Niemczech

Zgłoszenie do izby rzemieślniczej

Zgłoszenie pracowników i płacenie składek do SOKA-BAU

Zgłoszenie pracowników i płacenie składek do ubezpieczenia społecznego w Niemczech

Niekiedy okazuje się, że przedsiębiorca który zapłacił podatek dochodowy w Polsce musi wystąpić o jego zwrot i rozliczyć się w Niemczech. Zdarza się, że przedsiębiorca polski dowiaduje się o tym dopiero, gdy otrzymuje tytuł egzekucyjny za niezapłacone podatki na terenie Niemiec. W ramach współdziałania organów skarbowych na obszarze Unii Europejskiej egzekucją takich zaległości podatkowych zajmie się polski komornik skarbowy.

Pomagamy uniknąć takich problemów, a jeżeli już zaistniały to staramy się o anulowanie długów podatkowych i przywrócenie terminów odwołania, ale zdecydowanie najlepsza jest sytuacja, gdy przedsiębiorca  świadomie, trafnie i na czas zaplanuje swoją rezydencję podatkową i dokona rozliczeń z właściwym urzędem skarbowym.

Interesującą alternatywą dla przedsiębiorców, którzy chcą działać na terenie Niemiec bez posiadania tam stałego miejsca prowadzenie działalności ani miejsca zamieszkania jest uzyskanie w Niemczech tzw. REISEGEWERBEKARTE. Jest to  rodzaj legitymacji uprawniającej do wykonywania działalności w Niemczech  bez konieczności wskazywania adresu siedziby firmy na terenie Niemczech. Jednym słowem można mieć działalność gospodarcza zgłoszoną w Niemczech z adresem przedsiębiorcy w Polsce.

Informacje o procedurze, wymaganych dokumentach oraz pomocy jaką nasza firma świadczy w związku z rejestracja działalności REISEGEWEREBE w Niemczech można pobrac tutaj:

www.taxrefund.pl/druki/reisegewerbe.pdf